Kniha o cestovateľskej zodpovednosti

Autor: Miri Košťálová | 2.6.2019 o 21:31 | Karma článku: 1,07 | Prečítané:  309x

V roku 2016 vyšla vo vydavateľstve Absynt zbierka reportáži o turistickom priemysle pod názvom Vitajte v raji. Na akých princípoch funguje dovolenkový biznis? Aký má dosah na životné prostredie?  

Švédska novinárka, reportérka, esejistka, vydavateľka a spisovateľka Jennie Dielemans sa v zbierke reportáži venuje turistickému priemyslu. Za kľúčové oblasti svojich reportáží si vybrala krajiny, ktoré sa tešia veľkej obľube u turistov - Gran Canariu, Dominikánsku republiku, Thajsko a Mexiko. Názvy krajín znejú lákavo, pravdepodobne každý z nás sa v prvom okamihu prenesie na horúcu pláž s morom. Ak očakávate knihu, ktorá vás utvrdí v domnienke, že nič lepšie ako all inclusive dovolenka neexistuje, budete sklamaní. Ak vám však záleží na miestnom obyvateľstve, životnom prostredí a túžite vedieť, čo všetko sa skrýva pod pojmom ,,dovolenková turistika", táto kniha má najlepšie predpoklady k tomu, aby splnila vaše očakávania.

Autorka v predslove vysvetľuje, že sa nad cestovným ruchom začala zamýšľať počas pobytu na Filipínach, ktorý bol spočiatku idylický, až kým si nezačala všímať žobranie domácich obyvateľov, či rôzne potápačské školy a reštaurácie vo vlastníctve turistov. Autorka, skúsená cestovateľka, tak v reportážnej knihe upriamuje pozornosť na znečisťovanie životného prostredia, na problematiku utečencov, na podpriemernú mzdu domácich obyvateľov a tiež na sex biznis.  

Jennie Dielemans je vnímavým človekom, čo sa jej podarilo preniesť aj do reportáží. Prepája v nich vlastnú skúsenosť s výpoveďami domácich obyvateľov tej-ktorej krajiny, vďaka čomu získa čitateľ jasný obraz o cestovnom turizme: ,,(...) je zábavné stáť tam a sledovať, ako nejaký turista prehrá dvetisíc dolárov v jednom jedinom ťahu. Dvetisíc dolárov! Sotva to dokážem pochopiť. Toľko zarobím za celý rok. (...) Ale tak to jednoducho je. Vy máte celkom iné peniaze ako my. Narážam napríklad na tú vec s plážami. To, že sú toľké z nich pre nás zatvorené. (...) Jasné, že si myslím, že to nie je správne. Sme predsa Dominikánci a toto je naša krajina. Ale čo s tým narobím?" kladie si otázku Ana-Maria, ktorá pracuje v miestnom kasíne. Nemenej znepokojivý fakt, na ktorý švédska reportérka poukazuje, je ten, že kvôli stavbe veľkých hotelových rezortov postupne miznú nielen pláže, ale aj vzácne stromy, mangrovy. Fungujú ako prirodzená čistička odpadových vôd a okrem toho poskytujú živiny pre koraly. 

V reportážnej knihe Vitajte v raji sa čitateľ okrem toho oboznámi aj s vývojom cestovného ruchu, ktoré vyvolá niekoľko úsmevných momentov. V tejto súvislosti by som spomenula kúpanie na plážach v severnej Európe 19. storočia. Kúpanie vtedy zahŕňalo niekoľko pravidiel, ako napríklad: ,,Pri prvom kúpeli postačia tri vlny. Čo je navyše, je škodlivé!". Kniha reportáží je doplnená aj o rôzne fakty spojené s cestovným ruchom, ako napríklad počet dovolenkových dní vo Švédsku v rozmedzí rokov 1938 - 1978, charakteristiku pojmu ,,batôžkari", najznámejšie filmy natočené o vietnamskej vojne, zákony proti prostitúcii v Thajsku, či názvy silných hurikánov v Atlantickom oceáne a Karibskom mori. Fakty dopĺňajú hlavnú, textovú časť knihy a čitateľ sa vďaka nim lepšie oboznámi s predkladanými súvislosťami. Jazyková a štylistická úroveň reportážnej knihy je vďaka prekladu Alexandry Debnárovej a jazykovej redaktorke Zuzane Reiselovej na vysokej úrovni. 

Bezprostredne po prečítaní tejto knihy som sa vrátila v čase, keď som snívala o all inclusive dovolenkách a s hladnými očami si prezerala ponuky cestovateľských katalógov. Uvedomila som si, že cestovanie je zodpovednosť nielen za vás ako osobu, ale aj za ostatných ľudí žijúcich v krajine, nehovoriac o životnom prostredí. Knihu reportáží Vitajte v raji odporúčam nielen ľuďom, ktorí sa zaujímajú o cestovný ruch, ale predovšetkým pre tých, ktorým nie je ukradnutý život na našej planéte. Kniha nastavuje kritické zrkadlo fenoménu dovoleniek. Najvýstižnejšie to charakterizujú slová Araceli Domínguezovej z mexického Cancúnu, ktorá sa už niekoľko rokov angažuje v otázkach životného prostredia: ,,Čím je tu viac hotelov,  viac izieb, tým je to horšie. (...) Robotníci bývajú v žalostných podmienkach, kde nie je ani len poriadna kanalizácia, a pritom sa každý deň pozerajú na všetok ten luxus v hoteloch. Dá sa s plnou vážnosťou vyhlásiť, že sa máme lepšie? Keď za to navyše platíme zdevastovanou prírodou?" 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sudcovia Najvyššieho súdu žiadajú Urbancovú, aby odstúpila. Pre Kočnera

Vyplynuli podozrenia, že podpredsedníčka Najvyššieho súdu zneužívala svoju funkciu.

Autorská strana Sone Jánošovej

Stať sa matkou neznamená len vypudiť jedného človeka z útrob druhého

Pôrodnice sú miesta poslušnosti.

Cynická obluda

Skvelý deň pre spravodlivosť

Za svoju dlhú prokurátorskú prax nebolo veľa dní, keď by Dobroslav Trnka spravil toľko pre boj proti zločinu, ako včera.


Už ste čítali?